Kurumsal

Mart 2020 Mesajı

Değerli Meslektaşlarım,

Baharın ilk günlerinde güneşli ve sıcak havanın kendini göstermesi ile birlikte hepimize her açıdan zor bir kıştan sonra biraz pozitif enerji yükleneceğini umarak sizlere merhaba demek istiyorum. Ülke olarak zor günler geçirmekteyiz. İblid’den gelen şehit haberleri hepimizi derinden üzdü. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin ailelerine ise sabır diliyorum. Şehit ailelerinin acılarını paylaştığımızı ve camia olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bunun yanında da meslektaşlarımızın çok yoğun bir sürece girdiklerini görmekteyiz. Mart ayında verilecek Gelir Vergisi beyannamesi, Nisan ayında verilecek Kurumlar Vergisi beyannamesine hazırlıklar; bağımsız denetim yapan meslektaşlarımızın yoğun denetim ve rapor süreci; kurumlarda hizmet akdi ile çalışan meslektaşlarımızın beyannameler, denetim hazırlıkları bugünlerde mesleğimizdeki en büyük yoğunlukları oluşturmaktadır. Maalesef bunun üzerine meslektaşlarımıza Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi verme yükü de eklenmiştir. GEKAP uygulamasının yeterli altyapı hazır olmadan, geniş katılımlı olarak tarafların görüşü alınmadan bu denli geniş kapsamlı şekilde uygulamaya girmesinin, beklenen kamu yararına bir faydası olmayacağı ve bu konunun tekrar ele alınıp, çeşitli aşamalar oluşturularak uygulamaya alınmasının daha faydalı olacağı görüşünü taşımaktayım. Kamuya beyanı düşünülen her unsurun muhasebe mesleği emekçileri üzerinden alınmasının da adil olmadığı kanaatindeyim.

Meslektaşlarımız büyük özveri ile işlerini sürdürmektedir. Bunun yanında sürekli eğitim almaları ve kendilerini geliştirmeleri de önem kazanmıştır. Çok az meslekte olan sürekli eğitim uygulaması bizim mesleğimizde vazgeçilmez bir unsurdur. Ancak bu kadar çalışmanın ve sürekli eğitim almanın karşılığını da beklemek meslek mensupları olarak hakkımızdır.

1-7 Mart arasını 'Emeğimiz Ülkemize Değer' diyerek muhasebe haftası olarak kutluyoruz. Bu çerçevede yapacağımız etkinliklerimizi internet sitemizden takip etmek mümkündür. Türkiye’nin en fazla üye ve stajyer sayısına sahip olan oda olan İSMMMO olarak tüm meslektaşlarımın muhasebe haftasını kutlarız.

8 Mart’ta Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz. Dünyadaki tüm kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi; ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının artırılması dünyanın geleceği ve mutluluğu için vazgeçilmez bir unsurdur. Tüm kadınların ve özellikle de mesleğimizi icra eden kadın meslektaşlarımın bu özel gününü şükranla kutluyor, yaşamlarında daima mutlu olmalarını diliyorum.

Geçtiğimiz günlerde 24 Şubat-1 Mart arasını 31. Vergi Haftası kutladık. Mali idare ile mükellefler arasında vazgeçilmez bir yeri olan Mali Müşavirler olarak; Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere Maliye Bakanlığı bürokratları ve çalışanlarının, meslek mensuplarımızın ve vatandaşlarımızın Vergi haftasını kutluyoruz. Vergi bilincini tüm vatandaşlarımıza kazandırmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

İSMMMO olarak, meslek mensuplarımızın ve stajyerlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu tekrar vurgulayarak; bahar aylarının ülkemize ve dünyaya umut ve mutluluk getirmesini dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Yücel AKDEMİR
Başkan

 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.