Mevzuat

Yıllık G.V.K. veya K.V.K. Beyannameleri Üzerinden Hesaplanan Verginin %5'inin indirilmesi 1 Ocak 2018 tarihinde Başlayacaktır

YILLIK GELIR VEYA KURUMLAR VERGISI BEYANNAMELERI ÜZERINDEN HESAPLANAN VERGININ % 5’ININ INDIRILMESI 01/01/2018’ DE BASLAYACAKTIR.

 

Degerli Üyemiz,                                                                                                 09/03/2017

 

 

Bazi Alacaklarin Yeniden Yapilandirilmasi Ile Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair  6824 Sayili Kanun  08/03/2017 tarihinde Resmi Gazetede yayimlanmistir. Vergi Kanunlarinda yapilan degislikleri içeren özet bilgiler asagida bilgilerinize sunulmustur.

 

v  GELIR VE KURUMLAR VERGISI % 5 VERGI INDIRIMI

 

6824 Sayili kanun 4. maddesi ile 193 sayili Gelir Vergisi Kanun  mükerrer 121 maddesi yeniden düzenlenmistir. Yapilan düzenleme 2017 yili gelirlerine uygulanmak üzere 01/01/2018 de yürürlüge girecektir.

 

Gelir Vergisi Kanunu’nun  mükerrer 121. maddesi "Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimiö basligiyla yeniden düzenlenmistir.

 

Kapsama giren ve asagida sayilan  kosullari saglayan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, bir milyon liralik sinir içerisinde, yillik gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin % 5’inin, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirimine, indirilecek verginin ödenmesi gereken vergiden fazla olmasi durumunda ise kalan tutarin, belirlenen süre içinde beyan üzerine tahakkuk eden vergilerden mahsubuna olanak saglanmistir.

 

Yapilan düzenlemeye göre indirimden;

 

Ø  Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar ile  Kapsam disi birakilanlar hariç, kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilecektir.

 

Ø  Gelir vergisi mükelleflerinden; menkul sermaye iradi, gayrimenkul sermaye iradi, ücret ve diger kazanç ve iratlar nedeniyle beyanname verenler indirimden yararlanamaz.

 

Ø  Finans ve bankacilik sektörlerinde faaliyet gösterenler, Sigorta ve reasürans sirketleri, Emeklilik sirketleri ve emeklilik yatirim fonlari kapsam disinda birakilmistir. Bu kurumlar hiçbir sekilde vergi indiriminden yararlanamayacaktir.

 

 Indirimden Yararlanma Kosullari:

 

Kapsama girenlerin indirimden yararlanabilmek için asagidaki kosullari saglamalari gerekmektedir:

 

Ø  Indirimin hesaplanacagi beyannamenin ait oldugu yil ile bu yildan önceki son iki yila ait vergi beyannamelerinin kanuni suresinde verilmis ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin kanuni süresinde ödenmis olmasi. (Kanuni süresinde verilen bir beyannameye iliskin olarak kanuni süresinden sonra düzeltme amaciyla veya pismanlikla verilen beyannameler bu sartin ihlali sayilmaz.) Ayrica her bir beyanname itibariyla 10 Türk lirasina kadar yapilan eksik ödemeler bu sartin ihlali sayilmaz.

 

Ø  Yukarida belirtilen süre içerisinde haklarinda beyana tabi vergi türleri itibariyle ikmalen, re'sen veya idarece yapilmis bir tarhiyat bulunmamasi.

 

Ø  Indirimin hesaplanacagi beyannamenin verildigi tarih itibariyle vergi asli (vergi cezalari dahil) 1.000 liranin üzerinde vadesi geçmis borç bulunmamasi.

 

ğ  Vergi beyannamesi kavrami, Maliye Bakanligina bagli vergi dairelerine verilmesi gereken bütün beyannameleri,

ğ   Vergi kavrami ise söz konusu beyannameler üzerine tahakkuk eden bütün vergileri,

ifade etmektedir.

 

Baska bir ifade ile; Vergi indiriminden yararlanabilmek için sadece gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin degil bütün beyannamelerin yasal süresinde verilmesi ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden bütün vergilerin de yasal süresinde ödenmesi gerekmektedir.

 

ğ  Kanun’la ayrica, indirimin hesaplanacagi beyannamenin ait oldugu yil ile önceki dört takvim yilinda Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesinde sayilan fiilleri isledigi tespit edilenler uygulama kapsami disinda tutulmustur.

ğ  Vergi indiriminden yararlananlarin, öngörülen sartlari tasimadiginin sonradan tespiti halinde ilgili vergilendirme döneminde indirim uygulamasi dolayisiyla ödenmeyen vergiler için vergi ziyai dogmus sayilir.

ğ   Indirimin hesaplanacagi beyannamenin ait oldugu yil ile bu yildan önceki son iki yilda herhangi bir vergiye iliskin beyanlarin gerçek durumu yansitmadiginin indirim sonrasinda tespiti üzerine yapilan tarhiyatlarin kesinlesmesi halinde de ilgili vergilendirme döneminde indirim uygulamasi dolayisiyla ödenmeyen vergiler için vergi ziyai dogmus sayilir.

ğ  Vergi indirimine iliskin düzenleme, 01.01.2018 tarihinden itibaren verilmesi gereken yillik gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere yürürlüge girecektir.

ğ  Indirim , 2016 yili gelirleri için 2017 de verilen  veya verilecek Yillik Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi beyannamelerinde uygulanmaz.

 

v   KATMA DEGER VERGISI KANUNDA YAPILAN DÜZENLEME:

 

6824 sayili kanun 7. Maddesi ile Katma Deger Vergisi Kanunu’nun  13. maddesinin birinci fikrasina eklenen bent hükmüyle, konut veya is yeri olarak insa edilen binalarin ilk tesliminde uygulanmak ve bedeli döviz olarak Türkiye’ye getirilmek kaydiyla, Türkiye’de yerlesmis olmayan yabanci uyruklu gerçek kisiler ve çalisma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt disinda yasayan Türk vatandaslari ile kanuni ve is merkezi Türkiye’de olmayan kurumlara yapilan konut veya is yeri teslimleri KDV’den istisna edilmistir.

 

01.04.2017 tarihinde yürürlüge girecek olan bu istisnadan;

 

Ø  Türkiye’de yerlesmis olmayan yabanci uyruklu gerçek kisiler,

Ø   Çalisma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt disinda yasayan Türk vatandaslari (Gelir Vergisi Kanunu’nun 3. maddesinin 2. bendinde belirtilen; resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan tesekkül ve tesebbüslere bagli olup adi geçen daire, müessese, tesekkül ve tesebbüslerin isleri dolayisiyle yabanci memleketlerde oturan Türk vatandaslari hariç),

Ø   Kanuni merkezi ve is merkezi Türkiye’de olmayan (ayrica bir is yeri ya da daimi temsilci vasitasiyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen) kurumlar, Türkiye’de insa edilen binalardaki konut ve isyerlerinin ilk tesliminde yararlanacaktir. Ikinci el konut veya isyeri teslimleri istisna kapsamina girmemektedir.

Istisnadan yararlanilabilmesi için;

ğ  Satin alinacak konut veya isyeri bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi,

ğ  Satin alinan konut veya isyerinin bir yil elden çikartilmamasi gerekmektedir.

Istisna kapsaminda teslim alinan konut veya is yerinin bir yil içerisinde elden çikarilmasi halinde, zamaninda tahsil edilmeyen verginin, tecil faiziyle birlikte elden çikaran tarafindan tapu isleminden önce ödenmesi gerekmektedir.

 

Sartlari tasimadigi halde istisna uygulandiginin tespit edilmesi hâlinde, zamaninda tahsil edilmeyen vergi, vergi ziyai cezasi ve gecikme faizi ile birlikte mükellef olan saticidan aranacak olmakla birlikte, alici da müteselsilen sorumlu tutulacaktir.

 

Istisna kapsaminda teslim edilen konut ve isyeri insasina iliskin olarak yüklenilen ve indirilemeyen katma deger vergisi, 32. madde uyarinca iade edilebilecektir.

6824 sayili Kanun’la getirilen vergi indiriminden yararlanabilmek için, vergi beyannamelerinin yasal süresinde verilmesi ve tahakkuk eden vergilerin yasal süresinde ödenmesi gerekmektedir.

 

6824 sayili kanun 5. maddesi ile  ile Damga Vergisi Kanun ekindeki (1) sayili ve (2) sayili listelerinde degisiklik yapilmistir.

Ayrica ,  6824 sayili kanun 6. maddesi ile Harçlar Kanuna bagli (4)  sayili tarifenin “I-Tapu islemleriö bölümünde degisiklik  yapilmistir. Degisiklikler yazimiz ekindeki Kanun metnindedir. 

 

Çalismalarinizda basarilar dilerim.

 

Saygilarimla,

 

Yücel AKDEMIR

Baskan

 

6824 sayili Kanun metni için tıklayınız. 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.