Meslek Hukuku,Üye,Stajyer Hk. başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 71 sayfanın 50. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 13.06.2011 17:35 Soru : gözetim altındaki stajlarda şirket ve meslek mensubu arasında sözleşme yapılmamışsa oda yinede bu sözleşmeyi istiyormu?

Cevap : Sayın Aksakal, Gözetim ve denetim altında staj ...

 
 08.06.2011 11:14 (Üye) Soru : merhaba müşterilerimizle aramızda imzalamış olduğumuz sözleşmelerin odaya bildirimleri ne şekilde yapılacak yeni yapılan ve iptal olanlar.devir teslim tutanağını izlatmamız yeterlimi şimdiden teşekkğrler

Cevap : Sayın Ata, Odamıza verilmesi gereken müşteri bi...

 
 06.06.2011 17:11 (Üye) Soru : Merhaba Sn.Danışman, Mayıs 2011 de SMMM Ruhsatımı aldım. Şu anda özel bir şirket de dış ticaret ve lojistik uzmanı olarak çalışmaktayım. bu işi yapmaya devam edip ayrıca büro açabiliyor muyum? Bu şirket de bu işte çalışıp ayrıca büro açmak meslek mevzuatına aykırı bir durum teşkil eder mi? Kanunun 45.Maddesinde yer alan yasaklar kapsamında mı değerlendirilir? Bunu soruyorum çünkü , meslek mevzuatının 45. maddesinde ; “Serbest Muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2. maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar ifadesi yer alıyor . 2. Madde deki işler ise şu anda benim yapmakta olduğum işler değil. Böyle olması halinde bağımlı olarak çalışmak mevzuata aykırı mıdır? Vereceğiniz değerli bilgi için teşekkür ediyorum. Saygılarımla, Çağlar Maden

Cevap : Sayın Maden, Serbest meslek faaliyeti bilfiil m...

 
 06.06.2011 11:05 (Üye) Soru : merhaba ; ben bir LTD STI de 2003 yılından beri SSK lı olarak çalışmaktayım. 2004 yılında mali müşavirlik belgemi aldım. ve 2004 yılından itibarende bu ssklı oldugum bu şirketin resmi defterlerini tutuyorum. ama bunun icin , şirketin muhasebesinden sorumlu olduguma dair , noterde şirket ortaklarına bir karar aldırmadım , ticaret siciline herhangi bir bildirim yapmadım , bu konuyla ılgılı şirket sözleşmesine adımı yazdırmadım , bu şeklde bagımlı mali müşavir olarak beyannameleri düzenledim. bunda bir eksik yada yanlış var mı? 2 - şimdi şirketten % 33 hisse satın almak istiyorum. bunun meslegimle ilgili bir sakıncası var mı ? 3 - ssk lı oldugum ve resmi muhasebesini tuttugum bu şirketten % 33 hisse alarak ortak olmak istiyorum. % 33 hisse aldıktan sonra da , şirketin yine , bagımlı mali müşaviri olmaya , defterini tutmaya devam edebilirmiyim ? 4 - şirketten % 33 hisse aldıktan sonra , normal hisse devri prosedürlerinden ayrı olarak , benim herhangi karar alıp - ticaret siciline onaylatmam gerekiyor mu ? sorularımı ayrıntılı olarak yanıtlarsanız sevinirim. tesekkurler

Cevap : Sayın Düz, Bağımlı çalışın meslek mensupları şi...

 
 02.06.2011 11:07 (Üye) Soru : Merhaba, Sermayeye ilave edilebilir ortak alacaklarının, geçmiş yıl karlarının tespitini artırımda bulunacak şirketin mali müşavir yapabilir mi?

Cevap : Sayın Yılmaz, 3568 sayılı Meslek Yasamıza göre ...

 
 02.06.2011 10:50 (Üye) Soru : üstadım 3568 sayılı yasaya göre ünvan almış bir S.M.M.M. bir limited şirkette ortak olabilir mi ? Herhangi bir hisse oranı varmıdır? saygılarımla,

Cevap : Sayın İbiş, 3568 sayılı Yasaya göre, serbest ça...

 
 27.05.2011 15:11 (Üye) Soru : Sayın üstadım İstanbulda bürosu olan bir meslektaş başka bir ilde bir kaç firmanın muhasebesine bakabilirmi saygılar

Cevap : Sayın Karaymir, İstanbulda bürosu olan SM ve SM...

 
 18.05.2011 14:36 (Üye) Soru : Merhaba Biz meslek mensupları asmıs oldugumuz tabelalar için ilan ve reklam vergisinden muaf mıyız ?

Cevap : Sayın Uğur, Meslek mensuplarımızın tabelaları i...

 
 18.05.2011 10:12 (Üye) Soru : Merhaba, Nisbi aidat zarar olsa da ödeniyor mu,ödeniyorsa kar üzerinden mi hasılat üzerinden mi hesaplanıyor.Kar ortağı olduğum bir firma ile aynı ofisi paylaşmak istiyorum,mülk sahibi ayrı ayrı kira faturası kesecek(İkinci sorumu hem telefon ile hemde yazılı bir kaç defa sormama rağmen her defasında farklı yanıt alıyorum bu konuda vereceğiniz cvp bağlayıcı olur mu?)

Cevap : Sayın Gövem, 3568 sayılı Meslek Yasasına göre n...

 
 16.05.2011 14:18 (Üye) Soru : Değerli Danışma Birimi, İki ortaklı bir serbest muhasebeci mali müşavirlik şirketinin ortaklarından bir tanesi şirketten hissesini devrederek ayrılmak istiyor. Hissesini mutlaka bir meslek mensubuna devretmek zorunda mı. Yoksa müdürlük yetkisi verilmemek kaydıyla, herhangi birine hisse devri yapılabilir mi ? Teşekkürler

Cevap : Sayın Karakoca, 3568 sayılı meslek yasasına gör...

 
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 71 sayfanın 50. sayfası Sonraki  Son Sayfa