Meslek Hukuku,Üye,Stajyer Hk. başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 190 sayfanın 3. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 20.11.2017 16:08 (Üye) Soru : Limited Şirketi olan münferit imza yetkili 2 ortağın kendi aralarında anlaşamaması nedeniyle işlem yapamaktayız. Ve bu durum nedeniyle defterlerini teslim etmek istiyoruz. Fakat bir ortağa defterleri vermemiz uygun olmayacağından dolayı şirkete ait defterleri size teslim edebilirmiyiz? Ya da defterleri teslim edebileceğimiz bir kurum varmıdır? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Cevap : Odanın defter teslim alması söz konusu değilidir....

 
 20.11.2017 16:05 (Üye) Soru : Merhaba, Ücret nedeniyle sözleşmesini feshettiğimiz bir limited şirket için fesih bildirimi, defter belge iadesi ve ücret talebi içerikli ihtarnameyi şirket ortaklarına gönderebilir miyiz? Ayrıca bütün ortaklara mı gönderilmeli? Şirket gayri faal durumda olduğundan şirket adresi boşaltılmış durumda. Nasıl hareket etmeliyiz.

Cevap : Şirket tüzel kişiliğine ve sözleşmeyi imzalayan or...

 
 20.11.2017 11:52 (Üye) Soru : iyi günler; 2017 Ocak ayı başında sözleşmesini yaptığım ( yeni) mükellefim ile ilgili olarak 2016 yılı yıllık gelir vergisi beyannamesini ( 2017/25 Mart'a) kadar ben mi yoksa, 2016 yılı işlemlerinden sorumlu ve sözleşmesi olan eski meslek mensubu mu bu beyannameyi hazırlayıp gönderecek? Saygılarımla

Cevap : Önceki meslek mensubu verecektir.
 
 17.11.2017 13:37 (Üye) Soru : Merhabalar, Meslek mensubu olarak, bir şirketin (defterini ben tutmuyorum) çalışanına/çalışanlarına "Ön muhasebe" eğitimi verebilir miyim? ücret olarak tarifemizde neyi baz alarak makbuz kesmeliyim? Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Eğitim verebilirsiniz.Danışmanlık bedeli olarak S....

 
 16.11.2017 10:40 (Üye) Soru : Merhabalar, 3568 sayılı kanuna göre smmm ünvanına sahip ve büroda defter tutma işleri ile uğraşan mali müşavir ekstra olarak bir şirketin %51 ortağı olabilirmi ? 3568 de yönetim kurulu üyesi olamaz diyor. Ltd şirket ortağı olmamız 3568 e göre sakıncalımıdır? Eğer imza yetksi olmayacak ise örneğin; %90 hissesine sahip olduğumuz ltd şirketin imza yetksini %10 ortagamı vermemiz gerekicek? Bilgi vermenizi rica ederim...

Cevap : Meslek mensupları Ticari şirketlere ortak olabilir...

 
 15.11.2017 16:44 (Üye) Soru : Merhaba, odanızın smmm üyesiyim.Ancak bağımlı olarak çalışmıyorum ve kendime ait bir büromda yok.Emlakçılık yapmak istiyorum.Şahıs şirketi kurabilirmiyim.

Cevap : Mesleki unvanınızı kullanmadan Yapabilirsiniz.
 
 15.11.2017 12:46 (Üye) Soru : Tasfiyeden dönüş mali müşavir raporunun asgari ücret tarifesinde fiyatlandırması yapılmamış, asgari ücret nedir?Bilgi rica ediyorum.

Cevap : Tarifede belirtilmeyen işler için ücret karşılıklı...

 
 14.11.2017 09:44 Soru : Merhaba Üstadım, SMMM BÜROSUNDA BAĞIMLI OLARAK ÇALIŞIYORUM. 3568 sayılı kanunun “Yeminli Mali Müşavir Olabilmenin Özel Şartları” başlıklı 9.maddesinde Yeminli Mali Müşavir olabilmek için: a) En az 10 yıl serbest muhasebeci malî müşavirlik yapmış olmak, 10 yıllık SMMM şartı için ruhsat almak gerekli mi ? 10 yıllık süre smmm yeterlilik sınavını kazandıktan sonra başlar mı ?

Cevap : Süre; SMMM ruhsatı alıp odaya kayıt olmak ile başl...

 
 08.11.2017 13:05 (Üye) Soru : Acil. Merhaba şirketin ortakları olan borçlarından dolayı sermaye artışında bulunacağız. Oda internet sitesinde bulunan örnek rapora göre rapor hazırladım fakat İTO nun internet sayfasında Özvarlık tespit edilmeli ve tablo halinde rapora yazılmalı diye bir ibare var bu ise örnek raporda yok odamız sayfasında ki rapora göre düzenlenen rapor tescil edilir mi? İyi çalışmalar.

Cevap : İKi rapor hazırlamanız gerekir. Birincisi :SERMAY...

 
 08.11.2017 12:21 (Üye) Soru : Merhaba, İSMMMO kayıtlıyım. Farkı bir şehirdeki mükellefin defterini tutabilir miyim? Bununla ilgili bir sakınca var mı? Bilgi verebilir misiniz.

Cevap : Tutabilirsiniz bir engel yok.
 
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 190 sayfanın 3. sayfası Sonraki  Son Sayfa