Vergi Usul Kanunu Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 442 sayfanın 112. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 18.03.2013 11:36 (Üye) Soru : Merhabalar üstadım.İşletme imalatta kullanmak için 5 adet makine aldı.Faturadaki tutarlar 5 kalem ve hepsi 800,00 TL'nin altında.Fatura toplamı 3.000,00 TL. Bu makinelerin adedi 800,00 TL'nin altında olduğu için direk gider yazabilirmiyiz.Yoksa faturanın genel tutarına göremi işlem yapmamız gerekir.

Cevap : Fatura bir bütünlük arzettiğinden giderleştirmeniz...

 
 15.03.2013 12:19 (Üye) Soru : merhaba, 2011 tarihli bir 1500 TL lik bir makbuzu satıcımız unuttuğu için 2012 yılında bize gönderdi. bizde bu 2011 tarihli makbuzu 2012 yılında önceki dönem gider ve zararlarına atarak muhasebeleştirdik. bu tutar KKEG mi olmalı??? yoksa kabul edilen bir gider niteliğimi taşır?

Cevap : Makbuz bir ödeme aracıdır, fatura gibi işlem yapıp...

 
 15.03.2013 12:19 (Üye) Soru : torba yasanın mecliste kabul edildiğini ismmmo nun ana sayfasında okudum. sadece yevmiye defterinin kapanış tasdikimi 30 hazirana ertelendi yoksa hem yevmiye hem karar defteri kapanış tasdikleri ile ltd şti genel kurullarının yapılmasımı 30 hazirana ertelendi bu konuda detaylı açıklama yapılmasını arz ederim

Cevap : Komisyon kararını incelediğinizde sadece yevmiye d...

 
 15.03.2013 12:19 (Üye) Soru : size daha önce sorduğum emekli kişilerin ticari kazançları dolayısıyla gekir vergisi beyannamesinden adlarına emekli maaşlarından kesilen sosyal güvenlik destekleme prim kesintilerinin düşülüp dülemeyeceğini sormuştum.düşülemez demiişsiniz.bununla ilgili düşülebilir diye muktezalar olduğunu gördüm.ne öneriyosunuz.

Cevap : Her konuda farklı görüşlerde muktezalar olabilir, ...

 
 15.03.2013 12:18 (Üye) Soru : merhaba; Ymm ile tam tasdik sözleşmesi yapan limited şirketler; şirket adına e-beyanname şifresi alma ve bu şifre ile beyannamelerini sistemden gönderebilirler mi?

Cevap : Şirket e-beyanname şifresi alma koşullarını taşıyo...

 
 15.03.2013 12:15 (Üye) Soru : üstad kolay gelsin. sorum şu: kurumlar vergisi mükellefimizin biri şirketini kapatmak istiyor. fakat tekel ve alkol olarak baya bi stoğu var. kdv devride çok az. bunları faturalandırsa baya kdv ve gelir vergisi ödemesi çıkıyor. sorun bu firma ortaklarının bu vergileri ödemeye güçlerinin olmamasıdır. bu stoklar yasal olarak nasıl eritilebilir. tekel mamullerinde %5 gibi bi kar haddi var. bu mükellef bu tekel ürünlerini zararına satış yapabilirmi. stokları eritirkende mükellefimizin yasal olarak bi sıkıntıyada düşmesini istemiyoruz. bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirim

Cevap : Mükellefin sıkıntıya düşmemesi içi vergi ve muhase...

 
 13.03.2013 15:31 (Üye) Soru : Merhaba 2010 yılında ayrılmayan şüpheli alacak için 2013 te aciz vesikası alınırsa gider yazılabilir mi?cevabınız için teşekkürler

Cevap : Alacağın değersiz hale gelmesi için VUK 322. madde...

 
 13.03.2013 11:41 (Üye) Soru : Merhaba 4 ortağı kurumlar vergisi mükellefi olan adi ortaklığın kesin mizan bildirim tarihi 31 mart mı 30 nisan mıdır. Kolay Gelsin..

Cevap : Adi ortaklıklar ve Kollektif şirketlerin kesin m...

 
 12.03.2013 15:34 (Üye) Soru : Soru: Soru: Sayın Danışman iyi günler. 07.12.2012 yıllında kollketif şirket olan mükellefim tasfiyeye girdi. Bu şirketin ortakları için yıllık gelir vergisi beyannamesi verirken tereddütler yaşamaktayız.Bunun uygulaması nasıl olmalı, örneğin ortağın yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken 2 şirket olarak mı beyan etmeliyiz ( tasfiye öncesi ve sonrası )? Eğer iki şirket olarak beyanda bulunacaksak kesin mizan bildirimi nasıl olmalı ? Tasfiye öncesi şirketin kesin mizanını mı vermeliyiz yoksa tasfiye sonrası şirketin mi kesin mizanı verilmeli ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Cevap:Sayın, Kollektif şirketler Kurumlar vergisi mükellefi olmadıkları için Tasfiye hükümlerine tabi değillerdir.07/12/2012 Tarihi itibari ile elde edilen kazancı ortaklar payları oranınıca yıllık beyanname ile beyan edeceklerdir. Kollektif şirketin gelir beyanı söz konusu değildir.Kesin mizan kollektif şirketin ortaklık numarası ile verilecektir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Sayın Danışman öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ancak İstanbul Ticaret Odasına kapanış için gittiğimizde bize artık Yeni TTK'ya göre Kollektif Şirketlerinde Sermaye Şirketi olarak kabul ettiklerini ve tasfiyeye girip 1 sene boyunca bekleyeceklerini bildirdiler. Ve tafiyeye griş işlemleri buna göre yapıldı. Bu durumda beyannamemiz ne şekilde vermeliyiz ? Sizinde belirttiğiniz üzre kurumlar verigisi mükellefimi olmadığımız için gelir vergisi mükellefi olduğumuzdan beyannamenin ne şekilde düzenlenmesi gerekiği konusunda sizden bilgi rica ediyorum. Teşekkürler. Cevap:Sayın, Sorunuzun yanıtı dikkatli okursanız cevabı vergi hukukuna göre verilmiştir.TTK ile ilgili sorunuzu Sistemde TTK yı işaretleyerek gönderiniz TTK sorularını TTK danışmanı yanıtlayacaktır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Bu e-posta SPAM ve ANTIVIRUS programlarında taranmıştır. Bu e-posta mesaji ve ekleri sadece gonderildigi kisi veya kuruma ozeldir. Dogru aliciya ulasmamis olmasi halinde, bu mesajin baska bir aliciya yonlendirilmesi, kopyalanmasi veya kullanilmasi yasaktir.Bu e-postanın içeriği İSMMMO'nun goruslerini yansitmadigi gibi, İSMMMO'yu baglayici da degildir. Sayın Danışman Vergi Dairesi Kollektif Şirketimiz kapatmamış aksine tasfiye haline sokmuştur. Sizin cevabınıza göre vergi dairesinin 07.12.2012 şirketimizi kapatmış olması gerekmiyor muydu?

Cevap : Vergi dairesinin uygulaması ile ilgili bürokratik ...

 
 12.03.2013 14:20 (Üye) Soru : Merhabalar.Limited Şirket mükellefim şuan kirada ve kendisine yani şirket adına vergi mükellefi olmayan birisinden bina alıp genel merkezini bu binaya taşıyacak. Bu binayı aktifine nasıl alması gerekior. Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla...

Cevap : Satın alınan G.menkulünün Tapusu ile binayı aktif...

 
İlk Sayfa  Önceki  Toplam 442 sayfanın 112. sayfası Sonraki  Son Sayfa