Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 292 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 28.02.2015 16:40 (Üye) Soru : Merhaba, Mükelleflerimizden serbest meslek erbabıı olan mimarlık bürosu olarak faaliyet gösteren müşterimiz aynı zamanda inşaat dekorasyon vb alanlarda faaliyet göstermek istemektedir..Ticaret odasına kayıtlı olması durumunda inşaat dekorasyon alanında iş yaptığında müşterilerine fatura kesebilirmi? (tevkifat göstermemek şartıyla)

Cevap : Bu Mükellef S.meslek faaliyeti dışında İnşaat,deka...

 
 27.02.2015 17:45 Soru : Merhabalar Basit usule tabi olan bir mükellef başka bir iş yerinde Sgk'lı olarak çalışabilir mi? Eğer çalışırsa Basit Usulde mükellefiyeti sona erer mi? Teşekkürler

Cevap : GVK 47/1. maddesine göre basit usule tabi olama şa...

 
 27.02.2015 15:48 (Üye) Soru : sayın üstad,, cevabınızdan tereddüt halindeyim. ticaret üniversitesi BİZE BOŞ BİR ALANI KİRALADI ı. BÜFEYİ BİZ YAPTIK. üniversitelerin yer kiraya vermeleri ile ilgili bir yazı okudum kafam karıştı. şöyleki... ** Üniversitelerden kiralanan gayrimenkuller için stopaj ve sorumlu sıfatıyla kdv ödemesi yapılmaması için kiralanan gayrimenkulün içinde üniversiteye ait herhangi bir donanımının bulunmadığı boş bir işyeri olması gerekmektedir.Gayrimenkul binanın içerisinde işletme için gerekli olan makine ve teçhizat ile birlikte kiraya verilmesinde ise Maliye Bakanlığı kiralama işleminin gayrimenkul kiralaması değil bir hakkın kiralanması olduğu ileri sürerek (KDV md.1/3-f) stopaj ve kdv talebinde bulunmaktadır.

Cevap : Bahsettiğiniz üniversite DEVLET üniversitesi olmay...

 
 27.02.2015 14:55 (Üye) Soru : değerli üstad, ist ticaret üniversitesinde içinde kafeterya işleten mükellefim aylık cirodan kdv matrahının % 15 tutarında kira ödeyecek. stopaj hesaplamamız (muhtasar) gerekir mi ? veya kdv 2 vermemiz gerekir mi ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevap : KDV matrahı aynı zamanda Muhtar beyannamede kira t...

 
 27.02.2015 14:53 (Üye) Soru : Selam Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Bildiğiniz gibi Ltd.Şti.ortakları hisse devrinde kaç yıl geçerse geçsin elinde bulundurduğu hisseleri sattığı takdirde gelir vergisine tabidir.A.Ş.ortakları elinde bulundurduğu hisseleri iki yıldan sonra sattığı takdirde gelir vergisinde istisnadır.Sorum şu; 2012 yılında kurulmuş olan Ltd.Şti. şirketi tür değişikliği ile A.Ş. ye döndünden sonra şirket ortağı hiissesine sattığı takdirde gelir vergisine tabi olup olmayacağı hakkında bilgi isteyeceğim.Hissenin ilk iktisaptarihi LTD.Şti. kuruluş tarihimidir.yoksa A.Ş. ye döndüğü tarihmidir.

Cevap : Baz alınacak tarih Ltd şirkate ait hisselere sahip...

 
 27.02.2015 11:37 (Üye) Soru : Sayın Üstad. Serbest Meslek Kazancı ile ilgili Geçici Beyannameyi verirken diğer istisnalar diye bir bölüm var.Ancak diğer istisnaların dökümü yazılmamış.Bu diğer istisnaların içine neler giriyor.Açıklarsanız memnun olurum.

Cevap : Muhtemelen Vergi kanunları dışında diğer kanunlar ...

 
 27.02.2015 11:02 (Üye) Soru : merhaba gümrük müşaviri olan mükellefimin kesmiş olduğu serbest meslek makbuzunu karşı firma muhtasar beyannamede 22 kod yerine 232 kodu ile vermiştir.yapılan kesintiyi mahsup veya iadesini alırken bir sorun teşkil edermi. karşı firmanın kodu değiştirmesine gerek varmıdır

Cevap : Sorun ile karşılaşmamanız için Beyannemeyi düzeltm...

 
 27.02.2015 10:59 (Üye) Soru : Merhaba, Faaliyet konusu avukatlık olan mükellefimin annesinin adına kayıtlı araçı kendi işinde kullanmakta olup tüm giderlerini mükellefim karşılamaktadır. Ancak araçı satın alırken bankadan kredi kullandıkları için ve bankanın hacizi olduğu için araçı mükellefim kendi üstüne alamamaktadır. Araçla ilgili kredi taksitlerini mükellefim ödemektedir. Bu araçla ilgili mükellefim masraflarını gider ve kdv'yi indirim konusu yapabilmesi için nasıl bir yol izlemelidir. Teşekkür ederim. iyi çalışmalar...

Cevap : Düşündüğünüz gibi bir işlem olmaz.Aktife kayıtlı o...

 
 26.02.2015 13:40 (Üye) Soru : MERHABA ÖTEDEN BERİ SÜRDÜRDÜĞÜ SERBEST MESLEK FALİYETİNİ SONLANDIRACAK OLAN ŞAHSIN AKTİFE KAYITLI VE BİRİ FAYDALI ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ(AMORTİSMAN AYRILMIŞ) DİĞERİ İSE 5 YILLIK FAYDALI ÖMRÜNÜN 4 YILINI TAMAMLAMIŞ FAKAT HALA KULLANMAKTA OLDUĞU 2 ADET BİNEK OTO İLE 2 Sİ İTFA OLMUŞ DİĞER 2 Sİ İSE HENÜZ FAYDALI ÖMÜRLERİNİ DOLDURMAMIŞ FAKAT HALA KULLANDIĞI 4 ADET DEMİRBAŞI MEVCUTTUR.MÜKELLEFİYETİNİ KAPATACAK OLAN BU SM ERBABI, MEZKUR ARAÇ VE DEMİRBAŞLAR İÇİN FATURA DÜZENLEMELİ MİDİR? DÜZENLEMELİ İSE HANGİ TUTARLAR ÜZERİNDEN FATURA DÜZENLEYECEKTİR? BİR DE EĞER ANILAN SABİT KIYMETLER İÇİN FATURA DÜZENLENMEK ZORUNDA İSE BUNLARI,MEVCUT SMK MAKBUZU İLE BELGELENDİREBİLİR Mİ YOKSA FATURA MI BASTIRARAK BELGELENDİRMESİ GEREKİR?

Cevap : serbest meslek mensupları fatura düzenlemez.S.mesl...

 
 26.02.2015 12:22 (Üye) Soru : Bir A.B.D. firması için İstanbul'da gazetecilik faaliyetinde bulunan bir yabancı personelin, bu faaliyetinden elde ettiği tüm geliri A.B.D. deki banka hesaplarına ödenmektedir. Bu kişi işi gereği Türkiye'de oturma iznine sahiptir. Tüm geliri üzerinden ABD'de, ev kredisi ve işi ile ilgili masraflarıda ödendikten sonra, kalan parasının küçük bir bölümünü Türkiye'de, yaşaması ve buradaki ihtiyaçları için kullanmaktadır. Her yıl tüm kazancı üzerinden ABD'de vergisini ödemektedir. Türkiye'de bir yıl içerisinde 6 aydan fazla kalmış olsaydı, Yurtdışındaki banka hesabına ödenmiş olan ücretinin Türkiye'de harcadığı bölümü üzerinden, herhangi bir vergi doğacak mıydı? Saygılarımla,

Cevap : ""Türkiye de, yaşaması için getirdiği geliri üzeri...

 
İlk Sayfa  Toplam 292 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa