Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 331 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 28.08.2015 14:49 (Üye) Soru : Merhaba sayın üstadım,Atık dönüşüm üzerine çalışan bir ltd.şti yiz.Organize sanayi bölgesinin atıklarını toplama lisansına sahibiz.Bu işlemi kendi personel ve araçlarımızla yaparken,atık toplama sözleşmesi yaptığımız şahıslarda yapıyor.Biz bu sahısları basit usulde mükellef yapmak istiyoruz.Bu şahıslar kamyonet araçlarıyla piyasadan hurda kağıt naylon metal gibi geri dönüşüm atıklarını bize getiriyorlar.İşe başlama evrakına nakliye olarak başlatsak basit usul sınırı ne olur veya hurda alımı satışı ve nakliyesi desek basit usul sınırı ne olur.bunun yöntemini açıklarsanız sevinirim.

Cevap : Basit usule tabi olmanını özel ve genel şartlarını...

 
 27.08.2015 13:44 (Üye) Soru : Sayın Yetkili , Sürekli muhatap olduğum bir soru hakkında cevabınızı rica ederim... SORU : Anonim Şirket ortaklarının EŞ ve ÇOCUKLARININ SAĞLIK ve EĞİTİM GİDERLERİ kurumlar vergisi kazancının tespitinde indirim konusu yapılır mı? Saygılarımla , HASBİ DENİZHAN 5364

Cevap : A.Ş Tüzel kişiliğinin kurum karından bu giderler ...

 
 25.08.2015 10:11 (Üye) Soru : mrb sayın yetkili ; araç kiralama firmaları sözleşmeye istinaden şahıslara ve kurumlara araç kiralamaktadır. kiralama süreci içerisinde trafik cezası (kırmızı ışık vs gibi) cezalar firmamıza gelmekte bizde bunu o dönemde kiralayan firmaya ve yahut şahıslara yansıtma faturası ile yansıtmaktayız. Biz bu yansıttığımız tutarları matraha (Gelir olarak) dahil edecekmiyiz ve bu yansıtma faturasındaki tutarlara kdv uygulayacakmıyız. bu cezaları ne gelir ne de gider olarak dikkate almamamız söz konusumudur

Cevap : KDV siz düzenleyeceğiniz bu faturadaki bedeli geli...

 
 24.08.2015 11:00 Soru : Sayın danışmanım bir mükellefimiz evini galeri ofisi olarak gösterip internetten satış yapmak istiyor.İnternetten satış yapacağı yer özel bir site bu şekilde açılış yapılması mümkün mü? Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Mümkündür.
 
 21.08.2015 10:14 (Üye) Soru : yurtdışı seyahat harcamaları gider olarak gösterilebilirmi

Cevap : İş ile ilgili ise GVK 40. maddesinde belirtilen gi...

 
 21.08.2015 10:13 (Üye) Soru : Kişinin 2 meskenden 1800tl kira geliri olup oturduğu eve 1700 tl.kira vermektedir.g.m.s.i. den mükellef midir ??

Cevap : Bahsettiğiniz kişi Gider tespitinde Gerçek usulu ...

 
 20.08.2015 12:06 Soru : Merhaba üstadım GYO ların vergisel avantajları ve istisnaları araştırıyorum yardımlarınızı rica ederim. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına Dönüşen AŞ.nin Dönüşümden sonra elde ettiği kazançların kar dağıtımında stopaj kesintisi %15 mi olacak yoksa %0 mı?şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci madd...

 
 19.08.2015 12:11 (Üye) Soru : İyi çalışmalar. Serbest meslek kazancında elektrik su telefon vb. giderler Fatura tarihine göre gider yazılıp kdv si de indirim konusu yapılabilir mi? YOKSA ödendiği tarihte mi gider yazılır ? KDV 'si ne zaman indirim konusu yapılır?

Cevap : KDV indirimleri Takvim yılı sonuna kadar indirilir...

 
 19.08.2015 10:44 (Üye) Soru : Merhaba, Limited şirket ortağı/müdürü pazarlama faaliyetleri dolayısı ile 6 aylığına Suudi Arabistan'a gitti. 6 Aylık süre için otel yerine bir ev kiraladı. Kiraladığı şirket, bizim şirkete kira faturası düzenliyor. Alınan bu kiralama hizmetinden dolayı Türkiye'de KDV ve Stopaj açısından herhangi bir sorumluluğumuz varmıdır. Teşekkürler.

Cevap : KDV AÇISINDAN; Fatura tutarı üzerinden (2) nolu KD...

 
 19.08.2015 10:43 (Üye) Soru : iyi çalışmalar yeni açılışı yapılacak olan işyerimiz Diksiyon eğitimi -eğitim danışmanlığı-piskoloji eğitimi hizmeti verecektir. kesilecek faturada kdv oranı hususunda ve tutulacak defter işletme defteri mi ? serbest meslek mi ? hususunda tereddüt yaşamaktayım yardımınızı rica ederim iyi çalışmalar

Cevap : Vermiş olduğunuz hizmet 5580 sayılı özel okul kanu...

 
İlk Sayfa  Toplam 331 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa