Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 335 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 13.10.2015 13:28 (Üye) Soru : merhaba serbest meslek mensubu doktor konutunun bir bölümünde mesleğini icra etmesi halinde ödediği kiranın yarısımı tamamımı stopaja tabiidir. teşekkürler.

Cevap : Ödenen kiranın tamamı üzerinden GV stopajı yapılac...

 
 13.10.2015 10:57 (Üye) Soru : Merhaba, yazılım faaliyeti ile uğraşan limited şirketi İngiltereden yazılım programı satın almıştır ve İngiltere bize EUR'lu bir fatura kesmiştir. Limited şirketin alım yaptığı bu faturanın üzerinde Sorumlu sıfatıyla ödenecek Kdv ve Stopaj var mıdır? Stopaj varsa oranı ne olmalıdır?

Cevap : KDV AÇISINDAN; Fatura tutarı üzerinden hesaplanaca...

 
 13.10.2015 10:47 (Üye) Soru : Günaydın, 5746 Sayılı kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi belgesi olan bir şirketin Ar-Ge departmanında Kısmi zamanlı olarak çalışan bir personelin 3 ayda bir aldığı ikramiyenin Gelir Vergisi Stopaj Teşviği nasıl hesaplanmalıdır. Örnek, Temmuz ayında 80 saat Ağustos ayında 100 saat Eylül ayında 180 saat Personel ikramiyesi Eylül ayı bordrosu içindedir. Burada gelir vergisi stopaj desteği hesaplanırken eylül ayı oranına göremi hesap yapılacak?yoksa temmuz-ağustos-eylül ayı çalışma saatlerine göre mi hesaplanacak? Saygılarımla,

Cevap : İkramiye GVK 61. maddesine göre ücret niteliğinded...

 
 12.10.2015 17:11 (Üye) Soru : Merhabalar, bilgisayar programı ile ilgili danışmanlık yapmak isteyen bir mükellefim bulunmaktadır. Mükellefim İkametgah adresinde, şahıs şirketi açmak istemektedir. Benim sorum bu şahsın daha önceden almış olduğu bir evi bulunmaktadır .Bu evin kredi faizlerini vs. harcamalarını gider olarak göstermek istemektedir .Mükellefiyet tarihinden önce alınan evin kredi faizleri vs. harcamaları gider olarak gösterilebilir mi ?Bunu yapabileceğini söyleyen bazı mali müşavirler olduğunu belirtmiştir.Konuyla ilgili dayanak gösterebileceğim bir kanun var mıdır? Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Cevap : Bahsettiğiniz giderlerin indirebilmeniz için (Tic...

 
 12.10.2015 17:04 Soru : Şirketimiz Şahıstan alacağımız Koyunlar Karşılığında ilgili kişiye Müstahsil düzenleyeceğiz Stopaj oranı kaç olmalı saygılarımla

Cevap : GVK 94/11. (4108 sayılı Kanunun 23 üncü maddesiyle...

 
 07.10.2015 15:02 (Üye) Soru : sayın üstadlar; özel eğitim kurumu olan bir mükellefim devlette öğretmen olan kişileri de işletmede öğretmen olarak çalıştıracak.Onun söylediğine göre zaten emeki sandığına kayıtları olduğu için ayrıca ssk girişi yapılmaksızın sadece gelir ve damga vergisi kesintisi olan bordro yapmamız gerekiyor.ilk defa böylesi bir durumla karşılaştım.araştırdım bir şey bulamadım.size sorum şu; devlette memur olan öğretmenin özel eğitim kurumunda kısmi iş sözleşmesi ile işe alırsak sgk girişi yapılacak mı? yoksa sadece gelir ve damga vergisi olan bordro (apt.kapıcı bordrosu gibi) mu yapılacak?teşekkürler.

Cevap : Düzenleyeceğiniz Bordroda sadece GV ve DV hesaplam...

 
 06.10.2015 13:16 (Üye) Soru : İyi çalışmalar.Benim sorum Sgk.Emeklisi(4-a) ve vergi mükellefi olmayan bir bal üreticisinden bal alacağız.Biz Limited şirketiz.Aldığımız bu ürünler için mühtahsil makbuzumu düzenleyeceğiz.stopaj oranı nedir.En önemlisi Kdv.tevkifatı yaparak 2 nolu kdv beyannamesi verecekmiyiz.Acil yanıtlarsanız sevinirim.Teşekkürler.

Cevap : Üreticiden alınan zirai ürün için KDV hesaplanmaz....

 
 06.10.2015 13:13 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhabalar; Sürekli olarak birkaç firmanın hisse senedini alıp satan kişi alım satım arasındaki karını nasıl vergilendirmesi gerekmektedir. Bu firmalar borsada işlem görmemektedir. Teşekkürler

Cevap : Borsada işlem gören hisse senetlerinin alım satımı...

 
 05.10.2015 16:35 (Üye) Soru : Merhaba, Çalışanlar listesine kayıtlıyım ve mali müşavirlik firmam Limited Şirkettir. Bu mali müşavirlik limited şirketinin aktifine yatırım amaçlı arsa , bina vb. taşınmazlar alabilir miyim. Herhangibir sakıncası var mıdır?

Cevap : Şirketinize iş yeri olarak kullanılmak üzere G.men...

 
 05.10.2015 16:31 (Üye) Soru : merhaba mükellefimiz nakliye yapıyor ve şahıs firması,şoför olarak bir kişiyi oturduğu evin adresinde sigortalı gösteriyor,evi kira.Muhtasar beyannamede işyeri ve işçi bilgilerinde işyerini kira olarak belirttim.Konuyla ilgili muhtasar beyannamede belirtmem gereken bir husus var mı?teşekkürler

Cevap : Ev için ödenen kira üzerinden % 20 GV stopajı yapı...

 
İlk Sayfa  Toplam 335 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa