Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 417 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 16.01.2017 12:31 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım. Personele dağıtılmak üzere alınan hediye çekleriyle ilgili ne yapılması gerekir. Bordroya eklenmez ise kanunen kabul edilmeyen gider olarak hesaplarda gösterilmelidir. Teşekkürler

Cevap : Yapılan ödeme Ayni ücret olup Brüt maaşa eklenmesi...

 
 16.01.2017 10:52 (Üye) Soru : Şahıstan satın alınan araç için düzenlenen Gider pusulası muhtasar beyannamesinde bildirilecek mi (Gider pusulasında vergi hesaplanmadı)

Cevap : Alınan araç için GV stopajı yapılmayacağı için Muh...

 
 16.01.2017 09:30 (Üye) Soru : Merhaba, Şehir dışında çalışan personel için iş avansını banka kanalıyla gönderiyoruz. Fakat harcamalarının bir kısmını belgelerken bir kısmına da belge alamıyor. Belge alamayan kısmını harcırah kapsamında değerlendirebilir miyiz?

Cevap : Hayır değerlendirilmez. Harcırh hesaplaması farklı...

 
 16.01.2017 09:29 (Üye) Soru : Engelli indirimi ile ilgili Oranlar Aşağıdaki Şekilde olduğu belirtilmiş engelli indirimi ile ilgili çalışan personelini çocuğunda da %80 engellilik var ise engelli indirimi de vergi oranı aşağıdaki şekilde mi uygulanır. Engelli indiriminde çalışan personelin engelli indirimi gelir vergisi matrahı arttığının bir üst dilime geçtiğinde nasıl hesaplanır hesaplama yapılmış örnek verebilir misiniz birinci dilime göre 900x0,15=135 TL Gelir vergisi az ödediğinden neti artıyor, ancak bir üst dilime geçtiğinde hesaplama şekli nasıl olacak bu konuda yardımcı olurmusunuz saygılar 2017 Engelli Vergi İndirim Oran ve Tutarları 1. Derece Engelliler için (%80 ve üzeri engelliler) 900-TL 2. derece engelli indirim tutarı (%60 ile %79) 470-TL 3. derece engelli indirim tutarı (40 ile %59) 210-TL

Cevap : Engelli indirimi GV MATRAHINDAN Tamamı düşülür.Ge...

 
 14.01.2017 12:37 (Üye) Soru : Merhaba, şahıslar için dzenlediğimiz gider pusulalarında ( esnaf ve sanatkar değil muafiyet belgesi de bulunmuyr.) ev hanımı ve bu hizmeti sadece bir kere olarak gerçekleştirecek. ( restıran mutfağında çalışarak) gider pusulası düzenleyeceğiz. kdv ve stopaj ayıracak mıyız oranı nedir teşekkürler.

Cevap : Yapılan ödeme ücret olup ,Bordro düzenlenir.Gider ...

 
 14.01.2017 12:21 (Üye) Soru : Merhaba 31.12.2016 tarihinde çıkışı yapılmış işçiye Ocak 2017 tarihinde kıdem tazminatı ödenecektir. Bu durumda Kıdem tazminatına ilişkin DAMGA VERGİSİ 12. Ay Muhtasar beyannamesinde mi yoksa 1.Ay Muhtasar Beyannamesinde mi beyan edilmelidir? Teşekkürler

Cevap : DV kıdem tazminatının fiilen ödendiği tarih de muh...

 
 14.01.2017 12:07 (Üye) Soru : İyi Günler Şirketin 2.Geçici vergi döneminde ödeme çıkmış ve ödenmemiştir. 4.Dönemde ise şirket zarar ettiğinden geçici vergi çıkmamıştır.Vergi dairesi 2. dönemdeki geçici vergi için haciz uygulamıştır.olmayan borç için ödeme yapmamız istenmektedir Dairenin yaptığı işlem doğrumudur?

Cevap : Vergi dairesinin yaptığı işlem doğrudur.
 
 13.01.2017 12:05 (Üye) Soru : Türkiye'de kurulu bir limited şirket,İspanyol firmasının elemanlarını kullanarak,Almanya'da eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiştir.Hizmet Alman firmalarına verilmiş ve hizmetten yararlanma Almanya'da gerçekleşmiştir. İspanyol firmasının Türk firmasına keseceği faturaya stopaj uygulanmaması gerektiği kanatindeyim. Türkiye-İspanya ÇVÖA stopaj uygulama hakkını veriyor,ama hizmetin Türkiye'ye getirilmemiş olması ve yaralanmanın yurt dışında olması stopaj yükümlülüğünü kaldırırmı?Sonradan bir problem doğmaması için bu konuda görüşünüzü rica ediyorum .Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Stopaj hesaplanmayacağı görüşündeyiz.
 
 13.01.2017 10:54 (Üye) Soru : Öncelikle İyi Akşamlar Dilemek İsterim. Soruma gelince kullanmak üzere ofis satın aldım lakin inşaat firmasıyla satış vadi sözleşmeyle anlaştık ve ocak ayı gibi ofisleri anahtar teslim edecekler mart nisan gibi de kat mülkiyetli tapuların verileceği bilgisini verdiler lakin ben bi kısmını kredi kullandığım için inşaat firması granditör oldu şimdi ben ocaktan ihtibaren krediyi ödemeye başladım katlandığım bu faiz giderini bana tapu beraberinde fatura kesicekler kdv sini indirim konusu yapıcam lakin faizi mart ayında aktife kayıt edeceğimden zamanmı yoksa 2017 dönemine gelen kısmınıda maliyetine ekleyip sonraki dönemlerini direk giderleştirmeliyim yada marta kadar olanları maliyete atıp sonrasını direk gidere atabilirmiyim konuyla ilgili bir kaç tane özelge buldum farklı farklı görüş olan birde sizin görüşünüzü almak istedim saygılarımla

Cevap : Satın alınack ofise ilişkin kredi faizlerin giderl...

 
 12.01.2017 17:02 (Üye) Soru : Birleştirilmiş Muhtasar beyanname ile aylık sigorta prim bildirgesi uygulaması ne zaman başlıyor.

Cevap : Ne zaman başlayacağına ilişkin bir düzenleme yoktu...

 
İlk Sayfa  Toplam 417 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa