Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 249 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 22.04.2014 15:39 (Üye) Soru : Merhaba, Mali Müşavirlik faaliyetinde kullanmak üzere bir büro aldım. Ödediğim KDV’yi indirebilir miyim? Teşekkürler

Cevap : Aldığınız büroyu işte kullanacağınızı vergi daires...

 
 22.04.2014 11:28 (Üye) Soru : Gerçek kişi bilanço usulü defter tutan mükellefin halihazırda kendi arabasının yakıt giderlerini kullanması? Kişinin sadece bir dilekçe ile vergi dairesine aracı bildirmesi yeterli midir yoksa kişinin kendisine bir gider pusulası mı kesmesi gerekli aracı aktife kayıt etmek için? Teşekkürler.

Cevap : Gelir vergsi mükellefleri özel araçlarını işlerind...

 
 21.04.2014 12:34 (Üye) Soru : Sayın danışman, ortağa ödenen HUZUR HAKKI'nın brüt tutarı gider yazılabilir mi?Kesinti yoluyla ödenen bu tutarı bilanço eklerinde belirtmek zorunda mıyız?iyi günler.

Cevap : Huzur hakkı GVK nun 61 maddesine göre ücrettir.Ücr...

 
 21.04.2014 12:27 Soru : 35 haneli bir apartmanda kat maliklerinden yönetici seçiliyor. Yöneticiye yönetim giderleri dışında düşük bir ücret verilecek ve kararda bu ücret huzur hakkı adı altında geçiyor. Muhtasar Beyanname'de Yöneticinin aldığı ücreti bildirirken hangi Kod'u seçmek gerekir. Burada bir işçi işveren ilişkisinden söz etmek mümkün müdür? Yönetici için sigorta girişi yapmak gerekir mi?

Cevap : Yapılacak ödeme huzur hakkı ise; 014 kod kullanıla...

 
 21.04.2014 11:53 (Üye) Soru : İyi çalışmalar Sayın Üstat: Sormak istediğim soru, mükellefim olan avukat YURT DIŞINDAKİ BİR YABANCI FİRMAYA Türkiye'de avukatlık hizmeti vermiştir. Verilen hizmetler Türkiye'de olduğu için KDV ye tabidir. % 20 oranında keseceğimiz stopaj, şirketin merkezi yurt dışında olduğu için stopajı ödemesi pek mümkün görünmüyor.Acaba: Avukat sorumlu sıfatıyla stopaj mı ödeyecek yada başka vergisel uygulamalar mı yapacağız. Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap : Yurt dışında mukim müşteriler için Türkiye’de görü...

 
 21.04.2014 11:32 (Üye) Soru : ABC Ltd. şirketinin tek ortağı Serkan beydir Şirketin dönem başı özsermayesi 75.000 TL dir Şirket ortağı 2013 şubat ayında şirketine 500.000 TL borç vermiştir, Görüldüğü gibi örtülü sermaye şartları oluşmuştur Ancak ABC Ltd. firması ortağından almış olduğu 500.000 TL için herhangi faiz ödememiş ve Serkan beyde faiz talep etmemiştir Bu durumda; ABC Ltd. firması faiz vermemiş ve Serkan beyde faiz istememiş ise, herhangi faiz hesaplanmasına gerek yokmudur? Örtülü sermaye ile ilgili hiçbir işlem yapılmayacak mıdır? Sonuç olarak örtülü sermayede şirket ortağına faiz vermedi yada hesaplamadı ise örtülü sermaye hükümleri oluşmayacakmıdır? Yoksa örtülü sermaye şartları oluştuğu için maliye faiz ödemesende hesaplamak zorundasın diyebilir mi ABC Ltd.şirketine - ABC Ltd. şirketi ve Serkan bey bu borç verme işinde faiz hesaplamamış vermemiş olduklarından ileride herhangi vergisel ceza durumunda kalabilirler mi? Yaptıkları işlemde yani borca faiz hesaplamamakta ve ödememekte sakıncalı bir durum var mıdır? Saygılar

Cevap : Bahsettiğiniz işlem için KV Beyannamesinde örtülü ...

 
 21.04.2014 11:24 (Üye) Soru : SN ÜSTAD; MÜKELLEFİMİZ FOREKS PİYASALARINDAN DÖVİZ ALIM SATIMI YAPMAKTADIR.SORUM ŞU: BU FAALİYETİNDEN DOLAYI ELDE ETTİĞİ KAZANCIN VERGİYE TABİ OLUP OLMADIĞINI TABİ İSE NE TÜR BİR BEYANNAME VERMEMİZ GEREKTİĞİNİ AÇIKLAMANIZI RİCA EDERİM.

Cevap : Forex işlemlerinin vergilendirilmesi konusunda GİB...

 
 21.04.2014 11:13 (Üye) Soru : İyi günler. Yeni mükellefim .......... minibüsçüler derneği bir diğeri ............Trakya Rumeliler Derneği ticari amaçları ve ticari işletmeleri yok işçileri ve kira ödemeleri de yok.Muhasebe ödemelerinden dolayı muhtasar Beyanname için Vergi dairesinden dosya açtıracağım KDV ve G.V mükellefiyetleri olmayacak doğrumudur.Nisan Ayında Dernekler masasına Dernek Beyannamesi vermem gerekiyormu.İki Dernekte Eski kuruluş.

Cevap : Bahsettiğiniz derneklerde Çalışan olmaması ve kira...

 
 18.04.2014 15:07 (Üye) Soru : sayın danışman merhaba., mükellef A.Ş kriz nedeniyle yönetim kuruluna ait huzur haklarını ödeyememiştir. Bu durumda bu ücretlere ilişkin stopaj tutarını muhtasarda beyan edip ödeyecek mi? teşekkürler.

Cevap : Nakten veya hesaben ödeme yapılmamış ise GV tevkif...

 
 18.04.2014 11:52 (Üye) Soru : Merhaba,mükellefim albümüne koymak için şarkı sözü satın almış.Bunun için bankada ödeme yapmış,karşı taraf serbest meslek erbabı değil ve hiçbir evrak düzenlememiş.Bende gider pusulası noterden onaylattım.STOPAJ KESİLECEK Mİ?KESİLECEKSE %KAÇ OLACAK.

Cevap : GVK 18. maddesine göre %17 GV tevkifatı yapılarak...

 
İlk Sayfa  Toplam 249 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa