Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 270 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 24.10.2014 10:11 (Üye) Soru : iyi günler hocam, işyeri kiralarında yeni güncel bir gelişme var mı ? mal sahibi LTD veya A.Ş. şirket olursa kiracıda şahıs veya tüzel kişi olursa G.STOPAJ VERMİYECEGİZ AYLIK MUHTASAR BEYANNAMELERDE sadece işyeri mal sahibi firmanın aylık kira bedeli olarak FATURA KESECEK + % 18 KDV li değil mi ? Hem % 18 KDV + % 20 g.stopaj YOK BİLDİĞİM KADARIYLA

Cevap : İş yeri kiralamalarındaki mevzutta bir değişiklik ...

 
 24.10.2014 10:08 (Üye) Soru : Merhaba bir müşterim hurda bilgisayar hard disk leri vergi mükellefi olmayan kişilerden topluyor ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan başka firmalara satmak istiyor. 1-Kestiğimiz fatura kdv hesaplamamız gerekiyormu 2-Vergi mükellefi olmayan kişilerden topladığımız hurda ürünlerde gider pusulasında stopaj hesaplamamız gerekirmi ve oranı ne olmalıdır teşekkürler

Cevap : Hurda satışlarını teslimi KDV den istisnadır.(KDV ...

 
 23.10.2014 11:49 (Üye) Soru : Merhaba, Dövmecilik işi ile iştigal edecek bir mükellefimiz var.Serbest Meslek Kazancı olarak mı yoksa Ticari Kazanç olarak mı değerlendirilmesi gerekiyor.Bugün işyeri açılış işlemlerini yapmamız gerekiyor.Acil cevap lütfen.İyi çalışmalar.

Cevap : Ticari veya S.meslek faaliyeti için iş yeri açılma...

 
 23.10.2014 11:47 Soru : merhabalar 500 m2 den büyük iki hissedarlı bir arsa var , özel inşaat şeklinde ve tek hissedar üzerinden yapılmak isteniyor. izlememiz gereken yol için yardımlarınızı bekliyoruz

Cevap : Mülkiyeti iki kişi üzerine olan Arsa üzerine tek k...

 
 22.10.2014 16:44 (Üye) Soru : Üstadım ; Avukatlara ve Malimüşavirlere Adliyeler Tarafından Ödenen ve Yerinde Kesinti Yapılarak Ödenen Bilirkişi Ücretleri ve Avukatlara Adliyeler tarafından ödenen avukat atamalarında ödenen ücretleri serbest meslek kazançlarına dahil edilip edilemediği hususu konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür eder,Saygılarımı sunarım.

Cevap : Mahkemelerin ödemiş oldukları Bilirkişi ücretleri ...

 
 22.10.2014 14:26 (Üye) Soru : Üstad merhaba sanırım bu sorumu eksik sordum.Tatmin olamadım. Mükellefimizin limited şirketinde ikibuçuk sene çalışan bir işçiye 6 hafta önce işten çıkaracağımızı kendisine söyledik. 6 haftalık ihbar süresini kullanmak istemedi.mademki beni işten çıkarıyorsunuz bundan sonra ben çalışmayayım dedi biz de kendisini ertesi gün işten çıkardık işten ayrılış bildirgesinde 04 kodu ile bildirdik. Kıdem tazminatını verdik. ihbar tazminatını da alması gerekir mi bunu öğrenmek istiyorum.

Cevap : İşten kendi iradesi ile ayrılana ihbar kıdem ödenm...

 
 22.10.2014 12:49 (Üye) Soru : Üstad merhaba Mükellefimizin limited şirketinde ikibuçuk sene çalışan bir işçiye 6 hafta önce işten çıkaracağımızı kendisine söyledik.Bir gün sonra kendi isteğiyle işten arıldı.Kıdem tazminatını verdik.Bu durumda ihbar tazminatını da alması gerekir mi Kıdem ve ihbar tazminatları damga ve gelir vergisine tabi mi

Cevap : Kendi isteği ile işten ayrılan çalışana kıdem ve i...

 
 22.10.2014 10:30 (Üye) Soru : Merhaba Kolay gelsin. Mali Müşavir olarak, kendi ofisimde bordrolu olarak çalıştırdığım bir personelimizi, defterini tuttuğumuz başka bir firmada, Dış Kaynak Kullanımı şeklinde (Bordrosu bizde gözükecek.) çalıştırabilir miyim? Düzenlenecek Serbest Meslek Makbuzunda hangi bedel üzerinden K.D.V ve Gelir Vergisi Stopajı yapılacaktır. Çünkü karşı firma personel için, yapacağı maaş,sgk vergi ödemeleri için fatura istemektedir. Bir de bu konu, KDV yönünden işgücü temin hizmetleri kapsamında değerlendirlir mi? Aldığım hizmet bedeli ile işçilik giderleri nasıl ayrıştırmam gerekir? Personel temini için herhangi bir Kâr yoktur.

Cevap : Bilindiği üzere S.meslek mensupları fatura düzenle...

 
 22.10.2014 10:26 (Üye) Soru : Gelir vergisi mükellefi belediyeden kiraladığı işyeri için ilgili belediyeye ecrimisin bedeli ödüyor bunu muhtasar beyannamde beyan edip gelir vergisi ödemek gerekir mi oranı nedir ?

Cevap : Mülkiyeti Devlete , Belediyeye veya diğer kamu kur...

 
 20.10.2014 12:24 (Üye) Soru : merhaba yurt dışına kesilen çağrı merkezi hizmet faturasının %50 istisnası var ancak tamamının istisna olduğu yönünde yorum yapanlar var .tamamının istisna olması gibi bir uygulama var mıdır ?

Cevap : GVK 89/13.maddesinde Aşağıdaki indirimimin yapılac...

 
İlk Sayfa  Toplam 270 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa