Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 307 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 26.03.2015 17:20 Soru : merhaba, Vakıf Üniversitelerinde görev yapmakta olan Akademisyenlerin ücret Gelir Vergilerinde Muafiyet bulunmaktamıdır.

Cevap : Vakıf üniversitelerinde çalışan ve ücret alanların...

 
 26.03.2015 16:57 Soru : merhabalar. serbest meslek erbabı olarak ticari kazanç elde eden bir şahıs işletmesine kira sözleşmesi düzenledik. biz serbest meslek erbabı olarak bu geliri nasıl beyan etmeliyim. yoklama memuru fatura bastırmamız gerektiğini söyledi. bunun bir kanun referansı var mıdır ?

Cevap : Serbest meslek erbabı TİCARİ KAZANÇ ELDE etmez.Ser...

 
 25.03.2015 16:39 (Üye) Soru : Bilanço esasına göre defter tutan Gelir vergisi mükelleflerinin ödenmemiş SSK borçlarını KKEG olarak yazıp kardan indiremiyoruz. ve Gelir vergisi beyannamesinde bulunan eklerden Bilanço esasına göre ticari kardan mali kara ulaşma ekinin ikinci satırına yazıyoruz. Peki, Ticari kazanca ilişkin bildirim detayı kısmı doldururken Ticari kar/zarar kısmına ödenmeyen SSK prim tutarları eklendikten sonraki rakam mı yazılacak? Sadece ek kısmına ödenmeyen SSK primlerini yazdığımızda Vergi ve Gelir bildirimini kısmında herhangi bir değişiklik olmuyor.

Cevap : E beyanname sistemini elektronik olarak çalışması ...

 
 25.03.2015 16:33 (Üye) Soru : Üstadım, İşvereni Yurtdışında, genel müteahhidi ve ana taşeronu Türkiyede yerleşik olan firmanın alt taşeronu olarak, yurtdışında inşaat montaj işi yapacağız. Faturayı da yurtiçindeki firmaya keseceğiz. - Bu işlemde faturayı düzenlerken kdv hesaplayacağız mı, - Gelir vergisi mükellefiyiz, istisna kapsamı varmı gelir vergisi karşındaki durumumuz ne olur, işlem yurtdışında vergilendirilmiş olduğundan iademiz sözkonusu olur mu, İlginize şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Fatura Türkiyedeki firmaya düzenleniyorsa KDV hesa...

 
 25.03.2015 15:39 (Üye) Soru : İyi çalışmalar dilerim. Benim sorum bir kişinin işyeri kira geliri ve mesken kira gelirinden beyanname veriyor aynı zamanda gayrimenkul satışından değer artış kazancı var ama istisna tutarını aşmıyor.(yani 2014 yılı için 9.700 TL) bu durumda istisna tutarını aşmayan değer artış kazancının beyannameye dahil etmek gerekirmi? Teşekkür ederim.

Cevap : Değer artış kazancı istisna dışında kalması halind...

 
 25.03.2015 15:30 (Üye) Soru : Sayın Danışma Birimi, Limited şirket ortağı olupda sadece gayrimenkul ve şirket ortaklığından menkul sermaye iradı olan birisinin emekli maaşından %15 sgdp kesintisi yapılmaktadır.bu kesintiyi gelir vergisi beyannamesinde indirime alabilirmiyiz.Bazı yazarlar sadece serbest meslek ve ticari kazançtan düşer diğer gelir gruplarından düşemez der.?

Cevap : Konu ile ilgili açık bir yasal düzenleme olmadığı ...

 
 25.03.2015 11:40 (Üye) Soru : Merhaba, İşletme ve serbest meslek kazancı defterine tabi mükelleflerin geçmiş yıl zararını gelir vergisi beyannamesinde mahsup edebilirmiyiz.? Teşekkürler.

Cevap : Evet yapabilirsiniz.(GVK Md.88)
 
 25.03.2015 11:13 (Üye) Soru : Amerika da yerleşik yaşayan KİŞİ Türkiye de kiraya verdiği işyeri için elde ettiği gelir için Türkiye de beyanname vermektedir. Amerika da tekrar beyan edeceği bu gelir için tekrar veya ek vergi vermesi gerekir mi.

Cevap : Yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye de stopaj ...

 
 24.03.2015 15:38 (Üye) Soru : Sayın Danışman, 2011 yılında vefat eden kişinin kooparatifi eşi ve 4 çocuğuna veraset yoluyla geçiyor. Kooparatifin gayrımenkul tapusunu da şubat 2015 te alıyorlar. Mart 2015 te de gayrımenkulü satıyorlar. Soru şu; GVK 80'e göre bedelsiz elde edilen Gayrımenkullerin satışından elde edilen kazançlar vergilendirilmiyor. Şu an toplam 5 kişi üzerine kayıtlı olan ve veraset yolu ile bedelsiz elde edilen bu gayrımenkulün satışında gelir vergisi ödenir mi,ödenmez mi? İnce noktaları neler?

Cevap : Verasetan İvazsız intikal olduğu için satış dan el...

 
 24.03.2015 15:06 (Üye) Soru : üstadım; değer artış kazancı ile iligli sorum; 30 yıldır arsası olan kişi arsasını mütahhide veriyor ve arsa karşılığı 3 daire alıyor. daireleri 1.yıl iki farklı kişiye satıyor. bu dairelerden dolayı değer artış kazancı beyan edecekmi? iktisiap bedelini nasıl tespit edecek.

Cevap : GVK 76 SERİ NUMARALI SİRKÜLERİN İLGİLİ BÖLÜMÜ AŞAĞ...

 
İlk Sayfa  Toplam 307 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa