Gelir Vergisi Uygulamaları başlığı altında gönderilmiş olan sorular
İlk Sayfa  Toplam 324 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa 
 Tarih  Gönderen  
 04.07.2015 21:07 (Üye) Soru : Ayşe hanımın 3 adet dairesi var ancak 3 ününde intifa hakkı oğlu Mehmet beyde Mehmet bey 3 daireyide kiraya vermiştir 3 daireden kira geliri 4.500 TL toplam almaktadır Bu durumda; Kira gelirini yasal olarak elde eden Mehmet bey mi olur yoksa intifa hakkı önemli değil kira geliri kuru mülkiyet sahibi Ayşe hanımın mı sayılır Kira gelirini kim beyan etmelidir Not: Kiraya veren ve kira gelirini fiili olarak alan intifa hakkı sahibi Mehmet beydir

Cevap : Vergi yükümlülüklerini İntifa hakkı sahibi olan ki...

 
 04.07.2015 21:07 (Üye) Soru : Şahıs işletme usulü 03.05.2015 de kapanış verildi Şimdi aynı mükellef aynı adreste aynı iş ile ilgili 05.07.2015 de tekrar açılış yapacak Bu durumda; - aynı yılda kapanmış ve açılmış firmanın geçici vergi+gelir vergisi nasıl yapılır - Daha önce kullanılan 2015 defterinden tekrar devam edilebilinir mi? Yoksa 05.07.2015 açılışı için yeni defter mi tasdik etmek zorundayız Teşekkürler

Cevap : Yeni defter tasdik ettirilecek Tüm beyannameler ye...

 
 02.07.2015 14:12 (Üye) Soru : Merhaba Yapı denetim firmasının kesmiş oldugu faturada (BAKANLIK PAYI%3 -İLGİLİ DAİRE PAYI %3) olmak üzere x Lira kesinti var bu kesinti kaç nolu muhtasarda hangi koda girmekte bulamadım. Şimdiden Teşekkürler.

Cevap : Bu konuda GİB e beyanname bölümünden dan bilgi al...

 
 02.07.2015 12:36 (Üye) Soru : Yurtdışında ikamet eden vergi mükellefi olmayan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişiler bize çeşitli ülkelerden firma bularak buralara ihracat yapmamızı sağlıyorlar. Yapmış olduğumuz ihracatlardan da bu kişilere % usulü ödeme yapıyoruz. Bankadan Yapmış olduğumuz ödemeleri gider olarak nasıl kaydedebiliriz? KDV 2 veya stopaj kesintisi yapmalımıyız? Teşekkür ederim

Cevap : YAPILAN ÖDEMEYİ GİDERLEŞTİRMEK İÇİN; KDV AÇISIN...

 
 30.06.2015 13:17 (Üye) Soru : sayın üstadım,, Bir müşterim Bilanço esasına göre defter tutmaktadır. Kendisine mesken daire almıştır. Bu daireyi aktifimize kayıt edersek, Kredi Faizlerini, Masraflarını/ Aidatlarını gider yazabilirmiyiz. Hiç aktife kayıt etmesek olur mu ? Şimdiden TEŞEKKÜRLER.

Cevap : Bahsettiğiniz Konutu aktife kayıt edemezsiniz.
 
 29.06.2015 16:16 (Üye) Soru : İki gerçek kişi birleşerek adi ortaklık kurdu. Tehlikeli madde danışmanlığı ve güvenlik danışmanlığı faaliyetiyle uğraşmaktalar. Sorum şu ; bu iki ortak yaptıkları işten dolayı serbest meslek ebabı kapsamında mı değerlendirilir, ve ortaklık adına serbest meslek makbuzu bastırıp ,serbest meslek defteri mi tutacaklar.Yoksa yaptıkları iş bireysellikten çıktığı için ve adi ortaklık olduğu için işletme defteri tutup, fatura mı bastırıcaklar. Aynı zamanda bu ortaklık üzeinden reklam ve organizasyon acentesi de kurup ticaret de yapılacak. Eğer ki bu kişiler serbest meslek erbabı sayılırsa, serbest meslek makbuzu ortaklık adına mı basılır. Eğer ki ortaklık adına S.Meslek makbuzu keserlerse kesilen stopaj kesintileri nerde birikir. Cünkü adi oraklıkta G.V mükellefiyeti yok.Ortaklar GV mükellefi.ortaklar bu kesintiyi nasıl alacaklar.

Cevap : Ortaklığın elde ettiği kazanç Ticari kazanç niteli...

 
 29.06.2015 14:36 (Üye) Soru : Merhab Personel dava yoluyla ödenen Kıdem-İhbar-Gecikme cezası veya işe iade bedelleri gider olarak yazılabilir mi yoksa KKEG midir.

Cevap : İhbar ve kıdem ödemesinin asılları ödemenin yapıld...

 
 25.06.2015 13:56 (Üye) Soru : S.M.Mali Müşavirim. Kullandığım aracımı sabit kıymetime girişi yapıp, bütün giderlerini (amortisman, akaryakıt vb.) gider olarak işliyorum. Şimdi yeni bir araç almayı düşünüyorum. Aldığım yeni aracın bütün giderlerini işleyebilir miyim? (Not: İlk aracımın giderlerini artık yazmayacağım onu eşim kullanacak. Noterden bir satış olmadan o aracı kendime fatura etmem gerekir mi ?

Cevap : Masraflarını gider yazacağınız aracın ruhsatı sizi...

 
 25.06.2015 11:32 (Üye) Soru : sayın hocam, 26 aralık 2014 tarihinde emekli olan şirket çalışanımızın emeklilik yazına istinaden 0-tüm sig.koll.sgk çıkışı yapılıp, ertsi gün (gün kaybı yapılmaksızın 8- S.G.D.P. sgk girişi yapılmıştır.ilgili çalışanımız 20 haziran 2015 tarihinde emeklilik sebebi ile kıdem tazminatı talep dilekçesi vermiştir.Şirketimiz bu talep dilekçesini kabul etmiş ve çalışanına kıdem tazminatı vermek istemektedir, sorum şöyle, çalışanın işten çıkış tarihi 2014 yılı olmasına karşın kıdem tazminatını haziran 2015 tarihinde verilmesi nedeniyle ek kazançları haziran ayı giderlerine alabilirmiyiz,yoksa dönemsellik ilkesi sebebi ile (2014 çıkışlı olması)ilgili ek kazanç giderini k.k.e.g. olarak mı değerlendirmeliyiz.

Cevap : Kıdem tazminatı ödemesini fiili ödeme tarihinde de...

 
 24.06.2015 15:37 (Üye) Soru : merhaba 2006 yılında sahip olduğu dairesini 2015 yılında satmak isteyen gelir vergisi mükellefime (inşaat yapmaktadır)ticari envanterinde kayıtlı olmayam ve 5 yıl dan sonra satılan bu daire için henhangi bir vergisel yükümlülük doğarmı

Cevap : 5 yıllık süre geçtiği için her hangi bir vergileme...

 
İlk Sayfa  Toplam 324 sayfanın 1. sayfası Sonraki  Son Sayfa